1984 yılında Resmi Gazetede duyurularak hayatımıza 3100 sayılı kanunla dahil olan Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC) yine aynı yasada belirtilen mükellefler tarafından kullanılma zorunluluğu olan ve alışverişe dair onaylı belge üreten cihazları ifade etmektedir. 2012 yılında yayımlanan 69-70 numaralı tebliğlerle birlikte e-dönüşüm projesindeki önemli bir başka adımı kapsamaktadır.

ÖKC Cihaz Ne Yapar?
3100 sayılı kanunda tarif edildiği haliyle tüm işlemleri kendi üzerine tutan ÖKC sistemleri, yapılan satışa ait ürettiği belgedeki satış toplamını ve KDV tutarını iptal edilemez ya da silinemez şekilde Mali Hafıza ismi verilen ünite üzerine kayıt eder.
69-70 nolu tebliğlerde açıklandığı şekliyle artık sadece kendi üzerinde işlem tutması yerine ilgili verileri Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sunucularına da internet ortamı üzerinden taşıyabilir hale gelmiştir.
Böylece, teknolojinin hayatımıza son yıllarda kattığı internet üzerinden iletişim kurabilen aynı zamanda mobil alternatifi olan cihazlar Yeni Nesil ÖKC (YN ÖKC) sistemlerinde de karşılık buldu.

Yeni Nesil ÖKC (YN ÖKC) Hakkında Daha önceleri basit ve bilgisayar bağlantılı olarak bilinen ÖKC sistemlerine yeni bir EFT-POS özellikli Yeni Nesil ÖKC'ler de dahil oldu. Değişime bağlı YN ÖKC sistemlerindeki öncelik mobil sistemlere verildi. 2014 yılında başından itibaren EFT-POS özellikli YN ÖKC sistemleri mobil hayatın içinde yer almaya başladı.
Düzenli olarak bilgileri GİB tarafında barındırılan sunuculara taşıyor, GİB'den gelecek komutlara göre talep edilen raporları ya da verileri yine internet ortamı üzerinden aynı sunuculara iletiyor.